Fundacja Profilaktyki i Odnowy Rodziny

logo

Weekendowe nauki przedmałżeńskie

kursyprzedmalzenskie
I. Weekendowe nauki przedmałżeńskie przygotowujące do zawarcia i życia w sakramencie małżeństwa obejmujące konferencje i poradnię.
 
 

Rewelacyjne nauki przedmałżeńskie prowadzone przez małżeństwo posiadające trójkę dzieci. 85% zajęć warsztatowych prowadzi małżeństwo z 21-letnim stażem, posiadające misję kanoniczną do prowadzenia nauk przedmałżeńskich i poradni, 15% zajęć prowadzi ksiądz. Nauki odbywają się za zgodą Ks. Abp. Stanisława Budzika w Ośrodku Profilaktyki i Odnowy Rodziny, znajdującym się przy domu rodzinnym Agnieszki i Bogusława Zarembów. W ciepłe dni część zajęć odbywa się w ogrodzie.

Na kursie nauczycie się m.in. :

-  jak zachować świeżość miłości oblubieńczej na całe wspólne życie, co służy  miłości, a co ją rujnuje,

-  jak rozwiązywać konflikty małżeńskie i rodzinne,

-  jak wzrastać do dojrzałej osobowości i miłości,

- jakie problemy wyniesione z rodziny pochodzenia mogą utrudniać dobre funkcjonowanie w małżeństwie i rodzinie,

-  jak wychowywać dzieci by były pociechą, a nie utrapieniem,

-  kiedy erotyka i seks cieszy i umacnia miłość oblubieńczą.

 

Nad realizacją kursów w naszym ośrodku opiekę sprawuje ks. Łukasz Pyda wicediecezjalny duszpasterz rodzin.

 

Zajęcia prowadzimy według autorskiego programu doskonalonego przez ok. 13 lat, który tak bardzo się podoba i jest pozytywnie odbierany przez narzeczonych, że ksiądz dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM (wcześniej współpracujący z nami duszpasterz akademicki UMCS),  poprosił nas o spisanie i wydał go pt. "Szkoła miłości – Czyli jak po ślubie nie być samotnym". Program uzyskał imprimatur Kurii Metropolitalnej w Lublinie dnia 9 lutego 2007r. Program oparty jest o doświadczenie wielu tysięcy rozmów przeprowadzonych w poradni oraz wiedzę z dziedzin: teologia, pedagogika rodziny, psychologia rodziny, systemowa terapia rodzin, socjologia, medycyna, planowanie rodziny, seksuologia. Kurs jest prowadzony w formie warsztatów z wykorzystaniem metod aktywizujących i obejmuje 10 tematów oraz 3 spotkania dotyczące Naturalnego Planowania Rodziny (NPR) - tzw. spotkania w poradni.

 

 
Uczestnictwo w formie weekendowej kursu jest możliwe po zapisaniu się. Od par spoza archidiecezji lubelskiej nasz ośrodek nie wymaga pisemnej zgody księdza, natomiast pary planujące zawarcie małżeństwa w archidiecezji lubelskiej, dostarczają pisemne skierowanie od ks. proboszcza, najlepiej z parafii, gdzie będzie ślub.

 

Zgłoszenia przyjmujemy pod tel. (81) 751 21 93, kom. 507 031 912 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zajęcia są odpłatne. Opłata wraz z materiałami (zeszyt ćwiczeń, zeszyt obserwacji i in.) i spotkaniem indywidualnym wynosi od pary 190zł, a od osoby pojedynczej 120zł. 
Opłatę można uiścić na konto Fundacji najpóźniej do poniedziałku przed wybranym terminem kursu lub gotówką w pierwszym dniu po zajęciach. Wpłata na konto jest jednocześnie potwierdzeniem obecności na kursie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc pary, które nie dokonują wpłaty na konto prosimy o potwierdzenie przybycia na kurs telefonicznie lub mailowo w poniedziałek przed kursem.
Zajęcia są prowadzone w ośrodku Fundacji Profilaktyki i Odnowy Rodziny w Świdniku  k\Lublina
lub w innych miejscach, do których jesteśmy zapraszani.
Zajęcia weekendowe  w Świdniku są prowadzone w sobotę od 9.00 do 17.00 i niedzielę od 9.00 do 15.45. Zajęcia niedzielne zaczynamy Mszą św. o godz. 8.00 w parafii pw. Św. Józefa w Świdniku. Jedno spotkanie indywidualne odbywa się w terminie późniejszym dogodnym dla narzeczonych.

 

DOJAZD - patrz mapka Strona startowa

Od  naszego Ośrodka:

PKS, BUSY (przystanek) - 80m

DWORZEC PKP Świdnik MIASTO - 100m

PORT LOTNICZY w Świdniku - 2000m (dojazd z portu do stacji PKP Świdnik MIASTO szynobusem)

 

Pary, które przyjeżdżają z daleka i potrzebują noclegu mogą otrzymać informację przy zapisie.

 

Przedmałżeńskie zajęcia edukacyjno-formacyjne (konferencje) prowadzone z wykorzystaniem metod aktywizujących

PROGRAM NAUK - TEMATY ZAJĘĆ

1.     Bóg Stwórcą kobiety i mężczyzny. Różnice psychiczne między kobietą i mężczyzną. Brak ich akceptacji jako przyczyna konfliktów małżeńskich.


2.    Teologia miłości i małżeństwa. Elementy miłości. Co znaczy być dojrzałym do miłości, małżeństwa i rodziny. Jezus Chrystus doskonałym przewodnikiem.


3.    Naturalne planowanie rodziny jako droga miłości i obdarowania się małżonków oraz odpowiedzialności rodzicielskiej. Czystość małżeńska sposobem umacniania miłości oblubieńczej. Antykoncepcja jako zaprzeczenie miłości.


4.    Prawidłowy dialog w małżeństwie i rodzinie  jako warunek dobrych relacji małżeńskich, szczęścia rodzinnego oraz dobrego wychowania dzieci. Ćwiczenie komunikacji interpersonalnej. Sposoby unikania i rozwiązywania konfliktów małżeńskich.


5.    Powołanie do wspólnoty rodzinnej, społecznej, wierzących. Asertywność sposobem zachowania dobrych relacji z ludźmi i obrony rodziny przed osobami chcącymi naruszyć jej jedność, trwałość i zdrowy sposób funkcjonowania.


6.    Zdrowe odżywianie i styl życia podstawą somatycznego zdrowia rodziny. Odżywianie a płodność. Zalety karmienia piersią.


7.    Katolicka etyka seksualna. Akt małżeński sposobem okazywania i umacniania miłości małżeńskiej. Problematyka seksualna w małżeństwie.


8.    Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego. Zasady życia w rodzinie. Hierarchia wartości w małżeństwie i rodzinie. Postawy rodzicielskie. Sposoby rozwiązywania problemów wychowawczych.


9.   Zagrożenia współczesnej rodziny. Wiara w Boga i przestrzeganie zasad życia chrześcijańskiego ochroną przed zagrożeniami.


10.  Przymierze mężczyzny i kobiety. Małżeństwo sakramentem. Liturgia sakramentu małżeństwa. Analiza przysięgi małżeńskiej. Sposoby okazywania miłości.

 

 

Indywidualne spotkania z parą w poradni rodzinnej obejmują:


1. Podstawy biologiczne NPR. Reguły wyznaczania końca płodności wg metody objawowej, termicznej i objawowo-termicznej. Reguła tylko temperatura. Wyznaczanie najkorzystniejszego czasu na poczęcie dziecka. Planowanie płci dziecka.

...................................................................................................

2.Powtórzenie wyznaczania końca płodności. Reguły wyznaczania początku płodności: ostatni suchy dzień, 21-20 dni, kliniczna, Döringa. Karta dla początkujących. Reguła popigułkowa. Metoda palpacji szyjki macicy. Powrót płodności po porodzie. Karmienie piersią - zasady, korzyści dla dziecka, matki i rodziny

...................................................................................................

3. Sprawdzenie zeszytu ćwiczeń (kart rozwiązanych w domu) oraz karty  z zeszytu obserwacji .Interpretacja własnych cykli narzeczonej. Rozmowa - pytania i problemy narzeczonych.

Pragniemy jeszcze zamieścić kilka anonimowych opinii o kursach napisanych  przez naszych kursantów:

Podobało mi się życiowe podejście prowadzących do słuchaczy, życiowe przykłady różnych problemów i sposobów ich rozwiązywania. Poszczególne zajęcia pomogły mi spojrzeć na wiele spraw inaczej niż do tej pory. Mam nadzieję, że to czego się tu dowiedziałem i nauczyłem będzie procentowało w przyszłości i będę umiał to wykorzystać. Dziękuję.

Uważamy, że nauki były bardzo interesujące, prowadzone w sposób bardzo ciekawy, angażujący uczestników, a  informacje podawano w sposób łatwy i przystępny. Cenimy wiedzę, która została przekazana na temat naturalnego planowania rodziny.

Jestem zadowolona z prowadzonych nauk. Szczególnie z części teologicznej, ale podkreślę, że całość dużo mi dała. Nawet się nie spodziewałam.

Jestem bardzo zadowolona  z tego kursu. Wiele się nauczyłam, dowiedziałam i postanowiliśmy razem z narzeczonym większość treści wprowadzić w swoje życie. Dzieci Państwa wcale nam nie przeszkadzały. Wręcz przeciwnie. Wiele przykładów mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Atmosfera bardzo sprzyjała otwartości, intymności i szczerości. Komunikacja z prowadzącymi bardzo dobra. Tematy przystępne. Inaczej wyobrażałam sobie te kursy. Myślałam, że wynudzę się i usnę na tych wykładach, ale mile się zaskoczyłam, bo miałam okazję przemyśleć pewne rzeczy i nauczyć się. Super przykłady z życia i metody aktywizujące. Dziękujemy! Na pewno polecimy kurs znajomym.

Moim zdaniem wszystkie zajęcia były pomocne i wiele mnie nauczyły. Najbardziej podobały mi się te na temat naturalnego planowania rodziny i interpretacja fragmentów Pisma Św.. Bardzo ważne były również te z rozwiązywania problemów, szukania kompromisów i jak rozmawiać.

II. Trzy spotkania dla narzeczonych obejmujące tylko poradnię.

Dla tych narzeczonych, którzy zaliczyli konferencje w innym miejscu i nie zrobili jeszcze poradni prowadzimy zajęcia obejmujące samą poradnię.

Zajęcia prowadzimy w systemie trzech spotkań. Spotkanie pierwsze i drugie odbywa się w formie kursu w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 - 13.00. Spotkanie trzecie odbywa się w terminie dogodnym dla pary.

 

Zgłoszenia przyjmujemy pod tel. (81) 751 21 93, kom. 507 031 912 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zajęcia są odpłatne. Opłata wraz z materiałami (zeszyt ćwiczeń, zeszyt obserwacji) wynosi od pary 170zł (gdy w kursie uczestniczy do 2 par) i 120zł od pary (gdy w kursie uczestniczą conajmniej 3 pary).
Opłatę uiszcza się w pierwszym dniu po zajęciach.
Zajęcia są prowadzone w ośrodku Fundacji Profilaktyki i Odnowy Rodziny w Świdniku  k\Lublina i parafiach, które nas zapraszają .
 
 
Spotkania z parą w poradni rodzinnej obejmują nastepujące tematy:

1. Antykoncepcja i metody rozpoznawania płodności - najnowsza wiedza na temat różnych sposobów planowania rodziny (skuteczność, sposób działania, zalety i wady, mity, konsekwencje stosowania: zdrowotne i społeczne). Podstawy biologiczne NPR. Reguły wyznaczania końca płodności wg metody objawowej, termicznej i objawowo-termicznej. Reguła tylko temperatura. Wyznaczanie najkorzystniejszego czasu na poczęcie dziecka. Planowanie płci dziecka.

...................................................................................................

2.Powtórzenie wyznaczania końca płodności. Reguły wyznaczania początku płodności: ostatni suchy dzień, 21-20 dni, kliniczna, Döringa. Karta dla początkujących. Reguła popigułkowa. Metoda palpacji szyjki macicy. Powrót płodności po porodzie. Karmienie piersią - zasady, korzyści dla dziecka, matki i rodziny. Problem obniżonej płodności człowieka. Sposoby diagnozowania i poprawiania płodności małżeńskiej.

...................................................................................................

3. Sprawdzenie zeszytu ćwiczeń (kart rozwiązanych w domu) oraz karty  z zeszytu obserwacji .Interpretacja własnych cykli narzeczonej. Rozmowa - pytania i problemy narzeczonych.

TERMINY WSZYSTKICH KURSÓW MOŻNA SPRAWDZIĆ WCHODZĄC W ZAKŁADKĘ Terminy zajęć LUB OKIENKO Sprawdź najbliższe terminy!

 

III. Przyjaciół i znajomych Państwa, pragnących założyć trwałą rodzinę zapraszamy na wczasy dla osób jeszcze samotnych (menu obrazkowe strona startowa).