Fundacja Profilaktyki i Odnowy Rodziny

logo

Weekendowe nauki przedmałżeńskie

kursyprzedmalzenskie
 
I. Weekendowe nauki przedmałżeńskie przygotowujące do zawarcia i życia w sakramencie małżeństwa obejmujące konferencje i poradnię.
 
Rewelacyjne nauki przedmałżeńskie prowadzone przez małżeństwo posiadające trójkę dzieci. 85% zajęć warsztatowych prowadzi małżeństwo z 22-letnim stażem, posiadające misję kanoniczną do prowadzenia nauk przedmałżeńskich i poradni, 15% zajęć prowadzi ksiądz. Nauki odbywają się za zgodą Ks. Abp. Stanisława Budzika w Fundacji Profilaktyki i Odnowy Rodziny, zlokaliowanej przy domu rodzinnym Agnieszki i Bogusława Zarembów. W ciepłe dni część zajęć odbywa się w ogrodzie.

Na kursie nauczycie się m.in. :

-  jak zachować świeżość miłości oblubieńczej na całe wspólne życie, co służy  miłości, a co ją rujnuje,

-  jak rozwiązywać konflikty małżeńskie i rodzinne,

-  jak wzrastać do dojrzałej osobowości i miłości,

- jakie problemy wyniesione z rodziny pochodzenia mogą utrudniać dobre funkcjonowanie w małżeństwie i rodzinie,

-  jak wychowywać dzieci by były pociechą, a nie utrapieniem,

-  kiedy erotyka i seks cieszy i umacnia miłość oblubieńczą.

  Nad realizacją kursów w Fundacji opiekę sprawuje ks. Łukasz Pyda wicediecezjalny Duszpasterz Rodzin.

        Zajęcia prowadzimy według autorskiego programu doskonalonego przez ok. 20 lat, który tak bardzo się podoba i jest pozytywnie odbierany przez narzeczonych, że ksiądz dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM (wcześniej współpracujący z nami duszpasterz akademicki UMCS),  poprosił nas o spisanie i wydał go pt. "Szkoła miłości – Czyli jak po ślubie nie być samotnym". Program uzyskał imprimatur Kurii Metropolitalnej w Lublinie dnia 9 lutego 2007r. Program oparty jest o doświadczenie wielu tysięcy rozmów przeprowadzonych w poradni oraz wiedzę z dziedzin: teologia, pedagogika rodziny, psychologia rodziny, systemowa terapia rodzin, socjologia, medycyna, planowanie rodziny, seksuologia. Kurs jest prowadzony w formie warsztatów z wykorzystaniem metod aktywizujących i obejmuje 10 tematów oraz 3 spotkania dotyczące Naturalnego Planowania Rodziny (NPR) - tzw. spotkania w poradni.

      Uczestnictwo w formie weekendowej kursu jest możliwe po zapisaniu się. Od par spoza archidiecezji lubelskiej Fundacja nie wymaga skierowania od księdza, natomiast pary planujące zawarcie sakramentu małżeństwa w archidiecezji lubelskiej, dostarczają pisemne skierowanie potwierdzające, że udział w skróconej formie nauk został uzgodniony z  ks. proboszczem, najlepiej z parafii, gdzie będzie ślub. (Każde skierowanie od proboszcza niezależnie od treści i podanego adresu umożliwia Państwu dokonanie wyboru miejsca i wzięcie udziału w naukach weekendowych prowadzonych w ośrodkach posiadajacych zgodę Ordynariusza Ks. Abp. Stanisława Budzika.  Fundacja Profilaktyki i Odnowy Rodziny taką zgodę posiada).
Zgłoszenia przyjmujemy pod tel. (81) 751 21 93, kom. 507 031 912 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Opłata wraz z materiałami (zeszyt ćwiczeń, zeszyt obserwacji i in.) i spotkaniem indywidualnym wynosi od pary 200zł, a od osoby pojedynczej 130zł (w tym opłata kursowa 176zł lub od osoby pojedynczej 106zł, materiały ćwiczeniowe 24zł). 
Opłatę można przelać na konto Fundacji (potwierdzając tym samym obecność na kursie) najpóźniej do wtorku przed wybranym terminem nauk lub uiścić gotówką w pierwszym dniu po zajęciach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, pary, które nie dokonują wpłaty na konto prosimy o potwierdzenie udziału w kursie telefonicznie lub mailowo w poniedziałek poprzedzający nauki. Potwierdzająca obecność wpłata nie przepada w razie losowych przeszkód przybycia narzeczonych, ale przechodzi na następny możliwy dla pary termin.
Miejsce zajęć: Fundacja Profilaktyki i Odnowy Rodziny w Świdniku  k\Lublina
lub w innych miejscach, do których jesteśmy zapraszani.
Godziny zajęć: w sobotę od 9.00 do 17.00 i niedzielę od 9.00 do 16.00, a w wakacje w niedzielę od 8.00 15.00. Msza św. o godz. 8.00 w parafii pw. Św. Józefa w Świdniku, a w wakacje o 7.00 w parafii NMP Matki Kościoła w Świdniku. Jedno spotkanie indywidualne odbywa się w terminie późniejszym, dogodnym dla narzeczonych i trwa do godziny.

 

DOJAZD - patrz mapka Strona startowa

Od  naszego Ośrodka:

PKS, BUSY (przystanek) - 80m

DWORZEC PKP Świdnik MIASTO - 100m

PORT LOTNICZY w Świdniku - 2000m (dojazd z portu do stacji PKP Świdnik MIASTO szynobusem)

Pary, które przyjeżdżają z daleka i potrzebują noclegu mogą przenocować w jednym z hoteli w Świdniku. Najbliżej położony - 100m od Fundacji - jest Hotel KAPRYS z bezpłatnym parkingiem - tel. do recepcji  81 751 61 15

 

PARKING

Oprócz parkingu przy Fundacji, na którym czasami brakuje miejsc możliwe jest bezpłatne parkowanie 100m od naszych budynków:

1. parking przy stadionie AVIA, ul. Sportowa

2. parking przy dworcu PKP Świdnik Miasto, ul. Kolejowa

3. parking przy Hotelu KAPRYS, ul. E. Orzeszkowej 1

 

Przedmałżeńskie zajęcia edukacyjno-formacyjne (konferencje) prowadzone z wykorzystaniem metod aktywizujących

PROGRAM NAUK - TEMATY ZAJĘĆ

1.     Bóg Stwórcą kobiety i mężczyzny. Różnice psychiczne między kobietą i mężczyzną. Brak ich akceptacji jako przyczyna konfliktów małżeńskich.


2.    Teologia miłości i małżeństwa. Elementy miłości. Co znaczy być dojrzałym do miłości, małżeństwa i rodziny. Jezus Chrystus doskonałym przewodnikiem.


3.    Naturalne planowanie rodziny jako droga miłości i obdarowania się małżonków oraz odpowiedzialności rodzicielskiej. Czystość małżeńska sposobem umacniania miłości oblubieńczej. Antykoncepcja jako zaprzeczenie miłości.


4.    Prawidłowy dialog w małżeństwie i rodzinie  jako warunek dobrych relacji małżeńskich, szczęścia rodzinnego oraz dobrego wychowania dzieci. Ćwiczenie komunikacji interpersonalnej. Sposoby unikania i rozwiązywania konfliktów małżeńskich.


5.    Powołanie do wspólnoty rodzinnej, społecznej, wierzących. Asertywność sposobem zachowania dobrych relacji z ludźmi i obrony rodziny przed osobami chcącymi naruszyć jej jedność, trwałość i zdrowy sposób funkcjonowania.


6.    Zdrowe odżywianie i styl życia podstawą somatycznego zdrowia rodziny. Odżywianie a płodność. Zalety karmienia piersią.


7.    Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego. Zasady życia w rodzinie. Hierarchia wartości w małżeństwie i rodzinie. Postawy rodzicielskie. Sposoby rozwiązywania problemów wychowawczych.


8.    Zagrożenia współczesnej rodziny. Wiara w Boga i przestrzeganie zasad życia chrześcijańskiego ochroną przed zagrożeniami.


9.   Katolicka etyka seksualna. Akt małżeński sposobem okazywania i umacniania miłości małżeńskiej. Problematyka seksualna w małżeństwie.


10.  Przymierze mężczyzny i kobiety. Małżeństwo sakramentem. Liturgia sakramentu małżeństwa. Analiza przysięgi małżeńskiej. Sposoby okazywania miłości.

Indywidualne spotkania z parą w poradni rodzinnej obejmują:


1. Podstawy biologiczne NPR. Reguły wyznaczania końca płodności wg metody objawowej, termicznej i objawowo-termicznej. Reguła tylko temperatura. Wyznaczanie najkorzystniejszego czasu na poczęcie dziecka. Planowanie płci dziecka.

...................................................................................................

2.Powtórzenie wyznaczania końca płodności. Reguły wyznaczania początku płodności: ostatni suchy dzień, 21-20 dni, kliniczna, Döringa. Karta dla początkujących. Reguła popigułkowa. Metoda palpacji szyjki macicy. Powrót płodności po porodzie. Karmienie piersią - zasady, korzyści dla dziecka, matki i rodziny

...................................................................................................

3. Sprawdzenie zeszytu ćwiczeń (kart rozwiązanych w domu) oraz karty  z zeszytu obserwacji .Interpretacja własnych cykli narzeczonej. Rozmowa - pytania i problemy narzeczonych.

Pragniemy jeszcze zamieścić kilka anonimowych opinii o kursach napisanych  przez naszych kursantów:

Podobało mi się życiowe podejście prowadzących do słuchaczy, życiowe przykłady różnych problemów i sposobów ich rozwiązywania. Poszczególne zajęcia pomogły mi spojrzeć na wiele spraw inaczej niż do tej pory. Mam nadzieję, że to czego się tu dowiedziałem i nauczyłem będzie procentowało w przyszłości i będę umiał to wykorzystać. Dziękuję.

Uważamy, że nauki były bardzo interesujące, prowadzone w sposób bardzo ciekawy, angażujący uczestników, a  informacje podawano w sposób łatwy i przystępny. Cenimy wiedzę, która została przekazana na temat naturalnego planowania rodziny.

Jestem zadowolona z prowadzonych nauk. Szczególnie z części teologicznej, ale podkreślę, że całość dużo mi dała. Nawet się nie spodziewałam.

Jestem bardzo zadowolona  z tego kursu. Wiele się nauczyłam, dowiedziałam i postanowiliśmy razem z narzeczonym większość treści wprowadzić w swoje życie. Dzieci Państwa wcale nam nie przeszkadzały. Wręcz przeciwnie. Wiele przykładów mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Atmosfera bardzo sprzyjała otwartości, intymności i szczerości. Komunikacja z prowadzącymi bardzo dobra. Tematy przystępne. Inaczej wyobrażałam sobie te kursy. Myślałam, że wynudzę się i usnę na tych wykładach, ale mile się zaskoczyłam, bo miałam okazję przemyśleć pewne rzeczy i nauczyć się. Super przykłady z życia i metody aktywizujące. Dziękujemy! Na pewno polecimy kurs znajomym.

Moim zdaniem wszystkie zajęcia były pomocne i wiele mnie nauczyły. Najbardziej podobały mi się te na temat naturalnego planowania rodziny i interpretacja fragmentów Pisma Św.. Bardzo ważne były również te z rozwiązywania problemów, szukania kompromisów i jak rozmawiać.

 

II. Poradnia przedmałżeńska - trzy spotkania dla narzeczonych obejmujące tylko poradnię.

Dla tych narzeczonych, którzy zaliczyli konferencje w innym miejscu i nie zrobili jeszcze poradni czyli spotkań dotyczących Metod Rozpoznawania Płodności prowadzimy zajęcia obejmujące samą poradnię.

Zajęcia prowadzimy w systemie trzech spotkań. Spotkanie pierwsze i drugie odbywa się w formie kursu w sobotę 12.30 - 15.30 i niedzielę w godzinach 10.30 - 12.30. Spotkanie trzecie odbywa się w terminie dogodnym dla pary.

Zgłoszenia przyjmujemy pod tel. (81) 751 21 93, kom. 507 031 912 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zajęcia są odpłatne. Opłata wraz z materiałami (zeszyt ćwiczeń, zeszyt obserwacji) wynosi 130zł od pary .
Opłatę uiszcza się w pierwszym dniu po zajęciach.
Zajęcia są prowadzone w ośrodku Fundacji Profilaktyki i Odnowy Rodziny w Świdniku  k\Lublina i parafiach, które nas zapraszają .
 
 
Spotkania z parą w poradni rodzinnej obejmują nastepujące tematy:

1. Antykoncepcja i metody rozpoznawania płodności - najnowsza wiedza na temat różnych sposobów planowania rodziny (skuteczność, sposób działania, zalety i wady, mity, konsekwencje stosowania: zdrowotne i społeczne). Podstawy biologiczne NPR. Reguły wyznaczania końca płodności wg metody objawowej, termicznej i objawowo-termicznej. Reguła tylko temperatura. Wyznaczanie najkorzystniejszego czasu na poczęcie dziecka. Planowanie płci dziecka.

...................................................................................................

2.Powtórzenie wyznaczania końca płodności. Reguły wyznaczania początku płodności: ostatni suchy dzień, 21-20 dni, kliniczna, Döringa. Karta dla początkujących. Reguła popigułkowa. Metoda palpacji szyjki macicy. Powrót płodności po porodzie. Karmienie piersią - zasady, korzyści dla dziecka, matki i rodziny. Problem obniżonej płodności człowieka. Sposoby diagnozowania i poprawiania płodności małżeńskiej.

...................................................................................................

3. Sprawdzenie zeszytu ćwiczeń (kart rozwiązanych w domu) oraz karty  z zeszytu obserwacji .Interpretacja własnych cykli narzeczonej. Rozmowa - pytania i problemy narzeczonych.

TERMINY WSZYSTKICH KURSÓW MOŻNA SPRAWDZIĆ WCHODZĄC W ZAKŁADKĘ Terminy zajęć LUB OKIENKO Sprawdź najbliższe terminy!